تبلیغات
متن‌هایی برای گذار نظری - کارخانه ذوب مس سونگون؛ معضل یا راه حل؟

ساخت کارخانه‌های صنعتی جدید امید به پیداکردن شغل را در دل مردم ساکن در شهرها و روستاهای اطراف آن واحدهای تولیدی افزایش می‌دهد. مصوبه سال 1385 هیأت دولت در سفر استانی به آذربایجان شرقی که از ساخت کارخانه ذوب و پالایشگاه مس کاتد در محل معدن مس سونگون و توسعه آن خبر می‌داد، شوق بسیاری پدید آورد چرا که می‌توانست رونقی به اقتصاد مردم ورزقان و روستاهای اطراف بدهد و از مشکلات اقتصادی آن‌ها بکاهد. دولت وقت هم همین را می‌گفت اما هیچ‌کس درباره پیامدهای احتمالی یا حتمی آن بر زندگی مردم و جنگل ارسباران چیزی نگفت، مسائلی که باید در کنار آن اشتغال فرضی، باید مطرح می‌شدند. درواقع هنوز هم سکه کارخانه ذوب سونگون دو رو دارد. یک رو این است ‌که بعد از افتتاح در بهترین حالت می‌تواند برای 100 تا 150 نفر شغل ایجاد کند و روی دیگر این است که هزینه سنگینی روی دوش صنعت مس می‌گذارد، آلودگی محیطی ایجاد می‌کند و مشخصا حیات طبیعی را در جنگل ارسباران به خطر می‌اندازد و نه تنها ورزقان که اهر را هم از نظر آلودگی متأثر می‌کند. برای این‌که تصویر واضح‌تری از تبعات زیست‌محیطی کارخانه ذوب به دست بیاوریم، باید به تجربه‌ای مشابه در گوشه‌ای دیگر از کشور اشاره کنیم: کارخانه ذوب خاتون‌آباد.

 


یک تجربه مخرب: کارخانه ذوب خاتون‌آباد

سال‌ها پیش از این، افتتاح کارخانه ذوب معدن مس سرچشمه (خاتون‌آباد) نیز به این دلیل که برای مردم روستاهای اطراف شغل ایجاد می‌کند، شوق بسیاری بر انگیخت و مسئولان وقت اولویت‌شان را راه‌اندازی آن قرار دادند اما پس از نزدیک به دو سال آرام‌آرام اثرات آسیب‌زای زیست‌محیطی آن آشکار شد. مرگ‌ومیر گسترده احشام روستاییان از مسمومیت به دلیل استفاده از مراتع نزدیک کارخانه، دود اسیدی کارخانه و بیماری‌های ریوی ساکنان روستاهای اطراف و بایر و خشک‌شدن زمین‌های اطراف پیامدهای عادی چنین توسعه‌ای بودند.

شرکت ملی مس مسئولیت آسیب‌ها را پذیرفت: جریمه احشام پرداخت شد، تلاش‌های گسترده‌ای برای احیای زمین‌های اطراف صورت گرفت و با بالابردن فناوری فیلترینگ و ایجاد کارخانه تولید اسید سولفوریک دود حاصل از کارخانه ذوب به درون چرخه برگشت تا آسیب‌های زیست‌محیطی کنترل شود. اما همه این تلاش‌ها را زمین و هوای آلوده ناکام گذاشت.

دولت وقت دقیقا درباره همین تبعات سکوت کرده بود. هیچ‌کس به خاتون‌آبادی‌ها نگفت که نتیجه مستقیم راه‌اندازی کارخانه ذوب فقط اشتغال فرزندان‌شان نیست، بیماری خودشان و فرزندان‌شان هم هست.

حال باید وضعیت کنونی معدن سونگون را از این طرف هم دید و به آن توجه کرد. البته داستان ساخت کارخانه ذوب برای سونگون به امروز و دیروز مربوط نیست و داستانی طولانی با فرازونشیب‌های گوناگون است. این فرازونشیب‌ها نیز به پیچیدگی موضوع راه‌اندازی کارخانه ذوب برای مجتمع سونگون افزوده است.

 

داستانی 7 ساله

در سال 1387 مدیرعامل شرکت صنایع مس ایران خبر از ساخت مدرن‌ترین کارخانه ذوب مس کشور در شهرستان ورزقان داد و از بهره برداری آن تا پایان سال 91 گفت. در سال 1388 علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن دولت وقت هم خبر از نهایی‌شدن پروژه داد.

این قول‌ها و وعده‌ها ادامه داشت تا این‌که حرف‌های رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس درباره‌ جلسه‌ای با مسئولان مس در سال گذشته خبر از تنشی دیرپا داد. «میرهادی قره سید» در گفت‌وگو با مهر گفت: اخیرا مجمع نمایندگان استان با مدیر عامل مس ایران جلسه‌ای داشتیم زیرا متاسفانه برخی شائبه‌ها در این باره وجود داشت که دولت و شرکت ملی مس ایران تصمیم به ساخت کارخانه ذوب در این استان ندارند.

مدیرعامل مس ایران در این جلسه گفته بود که مس سونگون تراز مالی خوبی ندارد پس باید کنسانتره مس سونگون (محصول اولیه و ناخالص مس) به کارخانه‌های ذوب کرمان منتقل شود. طرح این موضوع جلسه را به تنش می‌کشد و با قول وزیر درباره ماندن کنسانتره در مجتمع سونگون ختم به خیر می‌شود.

قره سید اضافه کرد که پس از به‌وجود‌آمدن این تنش‌ها، جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن، مجمع نمایندگان استان و وزیر صنایع برگزار شد و قرار بر این شد تا هیأتی از نمایندگان استان و همچنین کمیسیون صنایع و برخی کارشناسان تشکیل شود تا به موضوع این کارخانه رسیدگی کند.

گویا کار آن هیأت به جایی نرسیده است که در مهر امسال مدیرعامل شرکت ملی مس در گفت‌وگو با ایلنا از توقف 6 طرح غیر اقتصادی و تعلیق فعالیت ۳ پروژه تا تکمیل مطالعات مربوطه خبر داد. یکی از پروژه‌های متوقف شده کارخانه ذوب و اسید مس سونگون بود. «احمد مرادعلیزاده» گفت: این طرح از یک سو به دلیل هزینه بالای ذوب و نداشتن صرفه اقتصادی و از سوی دیگر به دلیل ایجاد آلایندگی‌های زیست‌محیطی متوقف شد. ضمن اینکه سطح پیشرفت پروژه ذوب در حد تهیه مطالعات اولیه بود بنابراین با کارشناسی‌های دقیق و فنی که صورت گرفت، قرار شد از روش هیدورمتالورژی تبدیل کانس به کاتد به‌جای پروژه ذوب در سونگون استفاده شود. این اعلان، به‌ظاهر مُهر پایانی بود بر کارخانه ذوب در سونگون.

 

کشاکشی جاری و راه‌حل‌های جایگزین

مسئله کارخانه ذوب سونگون هنوز ادامه دارد. نمایندگان مجلس از این طرح دست بر نداشته اند و مردم هم امید زیادی دارند که اشتغالی که چنین پروژه‌ای می‌تواند به وجود آورد، زندگی‌شان را سروسامان دهد. مسئولان مس هم هنوز بر اقتصادی‌نبود و آسیب زیست‌محیطی برگشت‌ناپذیر آن تأکید می‌کنند. اما نکته مهم این است که آیا می‌توان از راه‌حل‌های جایگزین سخن گفت؟ این راه‌حل‌ها چه می‌توانند باشند؟ آیا به جای این کشاکشِ در آستانه 10 سالگی نباید در پی پروژه‌های جایگزین مرتبط به مجتمع مس سونگون بود تا هم خواست مردم محلی برآورده شود و هم شرکت ملی مس گرفتار هزینه‌های مضاعف اقتصادی و زیست‌محیطی نشود؟

این پرسش‌ها هنوز پاسخی ندارند و باید صبر کرد و دید که از درون این کشاکش چه چیزی سر بر خواهد آورد. 


برچسب ها: مس ، مس سونگون ، کارخانه ذوب ، محیط زیست ، اشتغال ،

https://gynaecologischekankervragen.nl/erogen-x/
3 مرداد 98 20:37
You will see advertising campaign in favor of gel, creams
otherwise oils with ask for for you to penis magnification. Merchandises that will you possibly can apply to your male organ can include hormones, blood flood enhancing
drugs, oils or botanical herb, or even vitamins.
There is no corroborate which a topical ointment effect know how to raise the sizing associated with
ones male organ, moreover particular can cause a skin tone upshot or tenderness.

Produces which put throughout the male organ in addition to
bring to bear a form of weight am alive pushed what types of stretching.
male organ semblances, for instance, take place vouched for pertaining to spent for the duration of the composition to create the formation seem superior also harder because of risen blood vessels
congestion.
Chiefly fearless guys test it themselves through injecting
of oils (like because coconut smear with oil) and
also other fabric (this sort of in the same way as silicone or maybe a saline emulsion), customarily exclusive of therapeutic guidance.
These methods could potentially cause extremely dangerous inflammations along with
infections, after that there is absolutely no confirmation they job.

The instigators guesstimate in which 5 percentage involving gentlemen enjoy a good build male member
longer than 16 cm. Within a further 5 percentage associated
with instances, the erect manhood could well be
shorter than concerning 10 cm.
Georgia
30 تیر 98 22:20
Since girls will probably be lying behind through the Fly
Blind date Chicago event….so should you glare very hot, persons don't be capable of go out with an individual.

You need to make sure when you peek good for these 8-10 appointments,
accordingly you really should go walking throughout the location, pass on obtain a drink, am fluent in while using numbers, head
over to the rest room for them to buttress a person improbable.
Make it to supporters with new females so it confirms you
are affable and not endangered with the ‘war.’ As soon as men meet
you chatting out of bed additional persons, it demonstrates you're welcoming, sure of
yourself, in addition to engaging. If you are smirking as
soon as conversing with other person, men won't be able to
wait to satisfy a person in their 6 infinitesimal cycle along.

Precisely how Showing An individual For a Alacrity Night out Los Angeles Experience That you'll be Advantaged
hemp
30 بهمن 96 17:54
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و شروع یک طرح جدید در جامعه ما هستیم.
سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار به ما ارائه داد. شما یک کار چشمگیر انجام داده اید و کل جامعه ما ممکن است
از شما سپاس گزارم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر